×

Proběhl Den otevřených dveří IVF center, stal se součástí akcí na Mezinárodní den rodiny

V rámci Mezinárodního dne rodiny v pátek 15. května 2015 proběhl i historicky první Den otevřených dveří českých IVF center. Do akce se zapojilo 12 center v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ve kterých mohli návštěvníci v rámci prohlídek nebo diskuse s lékaři poznat nejmodernější prostředky, kterými lidstvo bojuje se stále větším problémem neplodnosti.

Návštěvníci využili unikátní možnosti Dne otevřených dveří IVF center k tomu, aby se podívali do zákulisí těchto špičkových zdravotnických pracovišť a na místa, kam se běžný člověk “z ulice” jinak nemá možnost dostat. Prohlédnout si tak mohli třeba laboratoře nebo nejmodernější počítačové vybavení IVF center. Centry provedl návštěvníky přímo jejich personál, který byl zároveň k dispozici pro případné otázky a diskusi. Hosté se tak mohli dozvědět více o problematice neplodnosti a současných možnostech její léčby.

“Akce poskytla možnost seznámit se s prací a prostředím IVF center nebo s moderními možnostmi řešení neplodnosti. Zároveň mohla být pro některé páry příležitostí seznámit se přímo s personálem center a zbavit se tak strachu z neznámého. Řada párů v Česku, které by mohly pomoc center využít, totiž jejich návštěvu právě kvůli choulostivosti a intimnosti problému odkládá,” komentoval hlavní účel Dne otevřených dveří MUDr. Pavel Rokyta, lékař a spolumajitel centra asistované reprodukce Natalart v Plzni.

Čeští lékaři patří mezi špičku v oblasti léčby neplodnosti. První dítě “ze zkumavky” se u nás narodilo zásluhou profesora Ladislava Pilky už v roce 1982, jen čtyři roky po vůbec první úspěšné in vitro fertilizaci. I dnes si česká IVF centra pro jejich dobrou pověst často volí i klienti ze zahraničí a každoročně tak díky jejich práci vzniká až 5 000 nových rodin.

V celé České republice se v současnosti nachází čtyři desítky IVF center. Jejich seznam a kontakty, stejně tak jako kompletní informace o neplodnosti a asistované reprodukci nebo novinky z oboru můžete najít na webu www.stopneplodnosti.cz.