×

Neplodnost postihuje až čtvrtinu párů v České republice

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Neplodnost postihuje až čtvrtinu párů v České republice. A představuje obrovskou zátěž pro vztah. Stres a nejistota jsou nejčastější příčinou rozchodu partnerů. Muži se se situací vyrovnávají hůře, velmi často také neznají možnosti a způsoby odborného vyšetření. Některé studie odhadují, že zhruba v roce 2070 může být počet spermií u mužů až nulový. Zatímco ženy obvykle přesně vědí, co je čeká a jaká vyšetření podstoupí, muži obvykle tyhle detaily neznají. Řekl doktor David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně. Klíčovým vyšetřením u muže je mikroskopické vyšetření spermatu zvané spermiogram. Na základě něj lze zjistit, zda muži trpí nízkým počtem spermií, jejich nedostatečnou pohyblivostí, špatnou morfologií či vůbec nepřítomnosti spermií. Pro ženy je z hlediska lékařských procedur neplodnost daleko větší zátěží než pro muže. Podstupují hormonální a ultrazvukové vyšetření, imunologické a genetické vyšetření, nebo laparoskopii. Já teď zdravím paní doktorku Markétu Rokytovou, psycholožku z Centra reprodukční medicíny GEST. Zdravím vás.

Markéta ROKYTOVÁ, psycholožka, Centrum reprodukční medicíny GEST

Dobrý večer.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Řekněte, paní doktorko, jaký je rozdíl v dopadu, a myslím teď tom psychologickém, v dopadu neplodnosti na muže a ženy ve vztahu.

Markéta ROKYTOVÁ, psycholožka, Centrum reprodukční medicíny GEST

Ten dopad je veliký. Protože neplodnost je dlouhodobý stres. Nikdo nezná jasný výsledek, může se to táhnout několik let. A ten pár často, většinou ženy nežijí ničím jiným než snahou o to, otěhotnět. A protože muži mají trošku jiné takzvané adaptační mechanismy na zvládání krizí, tak do toho vztahu to může přinést velké napětí. Samozřejmě nikdo nepochybuje o tom, že sexualita je tím hodně zasažena, protože se podřizuje termínům ovulací a termínům plození dětí. Jak říká pan doktor Weiss, rekreační sexualita se ze vztahu úplně vytrácí. A ...

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Řekněte ...

Markéta ROKYTOVÁ, psycholožka, Centrum reprodukční medicíny GEST

... tím, že vlastně není jasný, jasný důsledek, že jim nikdo neřekne, zítra máte miminko, za rok máte miminko, a doktoři dokonce ani nejsou schopni říci, jestli to miminko vůbec někdy bude, tak je to samozřejmě velká, velký stres.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Paní doktorko, máte nějaký přehled o tom, kolik z neplodných párů nakonec skončí rozdělených právě proto, že psychicky tu situaci některý z nich, nebo oba neunesli?

Markéta ROKYTOVÁ, psycholožka, Centrum reprodukční medicíny GEST

No, já statistiky moc neznám a přiznám se, že ani nejsem jejich zastánce velký. Protože hodně často se mě lidé na různé statistické výsledky ptají, ale já vždycky říkám, vy jste tento pár, i kdyby někde statistika mluvila o 99 procentech rozvodů, můžete být to 1 procento, které to zvládne dobře. A kdyby naopak 99 procent párů to zvládlo dobře, můžete bohužel naplnit to 1 procento, kde to nedopadne dobře. Neplodnost je velkou zkouškou pro ten vztah, kdy ten vztah se ukáže, že buď ho to posílí jako společné, společné téma, na kterém společně pracují, anebo naopak tu, tu zátěž neunesou a rozpadnou se. Ale statistiky bohužel opravdu nevím.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Jakou, jakou psychologickou radu, paní doktorko, byste tedy oběma pohlavím, jak ženám, tak mužům dala v takové situaci, kdy pár je neplodný a evidentně je to trápí?

Markéta ROKYTOVÁ, psycholožka, Centrum reprodukční medicíny GEST

Zní to jak hrozné klišé, ale trpělivost. Protože skutečně nikdo neví, jak dlouho to bude trvat. Hodně často, a to, co bych jim skutečně doporučila, kdyby toho byli schopni dobře, je potřeba o těch věcech pořád mluvit a komunikovat. Protože hodně často se třeba stává, když doktoři najdou problém u jednoho z partnerů, tak že chce uvolnit cestu tomu svému plodnému partnerovi k někomu jinému, s kým by ten, ten plodný partner to dítě mohl mít. A děje se to buď tak, že třeba, já teď si vymyslím, že neplodná je žena a ty strategie jakoby mohou být dvě. Buď ta jedna, kde ta žena se toho partnera jakoby snaží zapudit, snaží se ho od sebe odehnat tím, že je na něj protivná, nesnášenlivá a vlastně mu ukazuje, nebuď se mnou a jdi ode mě. A vlastně ho tím jakoby chce osvobodit, aby mohl jít za jinou, rovná se plodnou partnerkou. A tomu muži tím nedá šanci, aby řekl, aby se k tomu nějak sám postavil. Nějak čelem. Anebo ta druhá strategie, ta, kterou já vnímám jako zdravější, kdy ta žena otevřeně řekne, hele, vím, že hrozně chceš své dítě, já ti ho nemůžu dát, jestli chceš, unesu to, pochopím, když půjdeš za nějakou jinou. A tam mu dá potom možnost, tím mu dá možnost, aby řekl, ale ty jsi moje žena, s tebou já chci být, i kdybychom ty děti spolu neměli.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Říká doktorka Markéta Rokytová, psycholožka z Centra reprodukční medicíny GEST. Paní doktorko, děkuji za informace. Hezký podvečer.

Markéta ROKYTOVÁ, psycholožka, Centrum reprodukční medicíny GEST

Já děkuju za zatelefonování. Vám také. Mějte se pěkně.

Barbora TACHECÍ, moderátorka

Díky. A Zelená vlna.