×

Zvládání emocí

Neplodnost může ovlivnit téměř každý aspekt lidského života. Sebeúcta, plány pro budoucnost i vztahy s okolím, to vše bývá narušeno. Jen málo situací v životě je tak zdrcujících a kladoucích tolik nároků na psychiku člověka.

Přesto zůstávají citová hlediska neplodnosti často opomíjena a neléčena. Jde o velmi osobní problém a mnoho párů své pocity nechce sdílet ani se svou rodinou nebo přáteli. Výsledkem je, že se cítí izolováni. Nejsou však sami, až 10 % párů prožívá neplodnost se všemi pocity a frustracemi, které ji mohou provázet.

V dnešní společnosti se otevřeně hovoří téměř o všech oblastech lidské sexuality a reprodukce. Problém neplodnosti je však stále do jisté míry tabu, přestože se s ním osobně střetává až každý čtvrtý pár, který se rozhodne mít děti.

Neschopnost počít dítě se dotýká našeho nejhlubšího já. Ženy, které nemohou otěhotnět, zažívají často pocit provinění a méněcennosti a trpí jejich sebevědomí. Muži pak často cítí, že by mohla být zpochybňována jejich mužnost.

Za těchto okolností je jasné, že většina neplodných partnerství o svých potížích raději mlčí. Navzdory tomu, otevřená komunikace s rodinou a přáteli může vytvořit silnější pocit pochopení a podpory v situaci, kdy vzdorujete složitému psychologickému a citovému problému.

Mnoho párů, které prošly procesem léčby neplodnosti, přirovnává své pocity k horské dráze. Každý nový cyklus léčby zvedá nové naděje na vytoužené otěhotnění. Období čekání, zda transfer vajíčka do dělohy bude následován i úspěšnou implantací a vývojem embrya, je extrémně obtížným. Pokud následuje negativní výsledek, zvládnutí vlastních pocitů může být téměř nadlidský úkol.

Někdy může být prospěšné promluvit si s někým, kdo prošel podobným procesem a bude chápat vaše pocity. Kontakt na jiný pár můžete získat například od svého specialisty na léčbu neplodnosti nebo se můžete účastnit terapie v rámci skupiny.

Dopad léčby neplodnosti na vaše city můžete změkčit tím, že nebudete očekávat okamžitý úspěch. Většina párů, které podstoupí léčbu neplodnosti, se nakonec dočká vytouženého potomka. Pamatujte ale, že šance na otěhotnění v každém jednotlivém cyklu léčby je kolem 25-30%.

Konzultace psychologa Vám v České republice nabízí například Gaudia (www.gaudia.cz).