×

Ovulace

Základním pohlavním orgánem u žen jsou vaječníky, které produkují ženské pohlavní buňky – vajíčka. Vajíčka jsou po uvolnění z vaječníků zachycena pomocnými strukturami, které je dále transportují, vyživují a chrání embryo v případě, že nastane oplodnění.

Vaječníky

Během ovulace dojde k uvolnění zralého vajíčka, které je ihned zachyceno fimbriovými výběžky vejcovodů. Vnitřní prostředí vejcvodů je biochemicky komplexní a vajíčko v nich setrvává po několik dnů. K oplodnění obvykle dochází v dolní části vejcovodů.

Orgán Popis Funkce
Děloha Hruškovitý orgán skládající se z těla a dole umístěného krčku, je tvořena hladkou svalovou tkání, obsahuje děložní výstelku (endometrium). Místo uhnízdění a vývoje zárodku. Stahy svalstva zajišťují vypuzování plodu během porodu.
Vaječníky Dvě mandlovité žlázy, umístěné na opačných stranách pánevní dutiny. Jsou primárním pohlavním orgánem u žen. Produkují a uchovávají pohlavní buňky (vajíčka). Syntetizují a uvolňují hormony – estrogeny a progesteron
Vejcovody Kanálky, které jsou zakončeny prstovitými výběžky, umístěnými v blízkosti vaječníků Transportují vajíčka z vaječníků do dělohy. Místo, kde dochází k oplodnění spermiemi.