×

Poradna

Pokud se chcete zeptat na konkrétní problém týkající se neplodnosti a její léčby, pošlete nám svou otázku pomocí tohoto formuláře. Odpoví Vám MUDr. Ctibor Provazník, odborný lékař z centra asistované reprodukce SANUS v Pardubicích.

Při uveřejňování otázek a odpovědí dodržujeme přísně anonymitu tazatelů.

Vaše dotazy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda mohu k Vám přijít na vyšetření spermii. S partnerkou chceme založit rodinu tak bych rád věděl jak jsem na tom. Druhá otázka zní zda je možné spermii u Vás ,, zamrazit,, kolik to stojí a na jak dlouho ? Děkuji Martin Stanislav

Dobrý den, děkuji za dotaz. Spermiogram je samozřejmně možné provést po předchozí domluvě s laboratoří. Spermie je též možné i kryokonzervovat ( zamrazit), doba je neomezená, poplatek je roční, výši Vám sdělí v laboratoři.

S pozdravem C.Provazník.

Dobrý den, je mi 23 let bylo mi řečeno že mi nepraskají fulikuly a mam malá vajíčka jak se to dá léčit? Jak dlouho léčba trvá? Děkuji za odpověď Blinova

Dobý den, děkuji za dotaz. Pravděpodobně se jedná o syndrom polycystických ovarií. Je třeba vyšetřit hormonální hladiny, což je odběr krve zhruba 3. den cyklu.

Záleží na výsledku hormonálních hladin, je třeba provést také ultrazvuk vaječníků atd. Pokud se snažíte o těhotenství a snaha trvá více než rok, obraťte se na centrum asistované reprodukce. Je to složitější problém, který se těžko popíše několika větami. Léčba není paušální, řeší se individuálně dle výsledků.

S pozdravem C.Provazník.

Dobrý den, s partnerem se již více než rok snažíme o miminko a touto dobou už je jasné, že přirozeně počít nemůžeme. Zvažujeme tedy IVF, a tak bych se chtěla zeptat, jaká je procentuální šance, že tímto způsobem počneme dvojčata. Četla jsem, že je vyšší, než při přirozeném početí, je to pravda? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, děkuji za dotaz. Po roce neúspěšné snahy je vhodné vyhledat centrum asisitované reprodukce. Nemusíte zrovna hned absolvovat IVF, začínáme většinou tzv. inseminací, kdy se zavádí spermie do dělohy při uvolnění vajíčka /ovulaci/. Dvojčetné těhotenství vzniká při zavedení 2 embryí do dělohy. Toto se dá obejít zaváděním pouze jednoho embrya. Je sice o něco málo menší šance na těhotenství, ale vyhnete se dvojčatům. Vzácně se jedno embryo v děloze rozdělí na 2 a vzniknou jednovaječná dvojčata, to je ale velmi vzácná situace.

S pozdravem C. Provazník.

Dobrý den, s partnerem se snažíme o miminko teprve 5 měsíců. V září mi bude 39, proto jsme si ihned nechali udělat základní vyšetření. Partnerův spermiogram zcela v pořádku. Můj hormonální profil je také v pořádku, avšak AMH mám snížené, a to 0,56 (FSH 7,8). Doktor jasně doporučuje IVF, abychom se ještě vešli do platby pojišťovnou. Mé šance na přirozené početí jsou prý značně snížené, i když ne nereálné. Doporučili byste takto rychle IVF s ohledem na můj věk a AMH také? Nebo se máme ještě chvíli snažit přirozeně? Cyklus mám pravidelný, vejcovody průchodné, nikdy jsem žádnými gyn. problémy netrpěla. Děti ani jeden nemáme, ale také jsme se o ně nikdy předtím nesnažili. Předem děkuji za odpověď. Gabriela

Dobrý den, děkuji za dotaz. Je pravda, že hodnota AMH je nižší, ale to ještě neznamená, že nemůžete otěhotnět přirozenou cestou. FSH je normální. Záleží též na pravidelnosti menstr. cyklu a ultrazvukovém nálezu v období ovulace. Žena by měla otěhotnět do roka snahy o početí s frekvencí styku alespoň 2x týdně. Limit pojišťovny s doplatkem na IVF je 39 let. Z tohoto důvodu je možné provést IVF, po 39 roce by jste celý cyklus hradili sami. Je to rozhodnutí spíše na vás, možné jsou oba způsoby. Tyto záležitosti řešíme s každým párem indivudálně. Pokud s provedením IVF nemáte problém, můžete jej absolovat. Zamražená embrya se nechají zavádět i po 39 roce věku.

C.Provazník.

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně snahy o dítě. S přítelem se nyní začneme snažit již 11. cyklus. Mám za sebou jedno umělé přerušení těhotenství, jedno mimoděložní těhotenství v roce 2015 a biochemické těhotenství tento rok kdy HCG stouplo na 334 a poté nastalo krvácení. Jsem sledována na hematologické ambulanci pro Leidenskou mutaci homozygot, a heterozygotni MTHFR. Nyní účinně ředěná Clexane 0,9, Dále beru jen Femibion. Je mi 25 let Přítel má za sebou také genetické testy z důvodu že se narodil s nevyvinutýma ušima, má pouze zbytkový sluch na jednom uchu. A tam mu byl voperován kochlearní implantát. Dále se narodil s šesti prsty jako jeho starší bratr. Dále má přítel Crohnovu chorobu která je nyní v remisi. V genetických testech nezjištěn důvod tohoto postižení. 28 let. Bojím se že s naší anamnézou bude početí dítěte velmi složité a proto se chci zeptat zdali je možné zajít do centra asistované reprodukce již nyní?

Dobrý den, děkuji za dotaz a omlouvám se za opožďenou odpověď.

Centrum asistované reprodukce je vhodné navštívit po roce neúspěšné snahy o těhotenství, což je nyní. Otěhotnění schopná jste, což je příznivá zpráva. O zbytek se postarají v centru asistované reprodukce. Žádná z vašich uvedených obtíží nemusí být příčinou úspěšného otěhotnění, ale je potřeba doplnit ještě některá vyšetření.

S pozdravem C.Provazník.

Dobrý den.Je mi 35.let.Mám dva kluky narozené v roce 2001 a 2003.Oba jsou narození císařským řezem po druhém mi lékařka řekla že bude lepší provést podvázání s čím jsem v tu dobu souhlasila.Mám přítele a chtěli by jsme miminko. Chtěla jsem se zeptat jestli je to nějakou metodou možné.Pokusili by jsme se o vše jen nevím jak.Před rokem mi zjistili astma byl by to problém? Mockrát vám děkuji za odpověď. První syn byl otočený hlavičkou nahoru a druhý měl omotanou pupeční šňůru kolem krku proto jsem měla císařský řez.

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Po provedení tzv. sterilizace, kdy jsou přerušeny oba vejcovody, nelze otěhotnět přirozeným způsobem. Jediná možnost je provést umělé oplodnění, které Vám provedou v nejbližším centru asistované reprodukce. Pojišťovna částečně přispívá do věku 39 let a na 4 cykly. Po 39 roce věku si každý hradí léčbu sám.

Obraťte se na nejbližší centrum IVF. Nejste jediná, v našem centru jsme provedli několik IVF po sterilizaci.

3. císařský řez by neměl být problém a astma také není zásadní překážka.

S pozdravem C.Provazník

Dobrý den, máme za sebou 3x ivf. První pokus dlouhý protkol odebráno 23 oocytů - 1 blastocysta-biochemické těhoteství, druhý pokus dlouhý protokol odebráno 21 oocytů-1x 4 buněčené-biochemické těhoteství, třetí pokus krátký protokol-PISCI a žádné oplodněné-nedošlo ani k trasféru. manžel dle imunologického vyšetření u paní Gallové Ulčové patologické hlavičky spermií.Jinak sperimgram v pořádku množství nadprůměrné.pohliblivost v normě. Máme před sebou poslední pokus, můžete mi prosím napsat váš názor? co by jste nám doporučil? Byť třeba nějaké léky či vitmíny?máme doporučené dárcovství sperimí? dporučil by jste také tento postup? děkuji Vám za Váš čas

Z proběhlých 3 pokusů IVF vyplývá, že spermie partera nejsou schopné oplodnot vajíčko. Což potvrdila i MUDr. Ulčová Gallová.

Přikláněl bych se k možnosti darovaných spermií. Což se mohlo vyzkoušet již ve 2. nebo 3. pokusu s několika vajíčky. Když máme hodně vajíček, jako ve Vašem případě, můžeme si dovolit část oplodnit spermiemi partnera a část spermiemi dárce. V dalším cyklu bych doporučil minimálně 70-80 % vajíček oplodnit spermiemi dárce a zbytek spermiemi partnera. Oplozené vajíčko spermiemi partnera je možné transferovat i s oplozeným vajíčkem spermií dárce. atd. To by Vám měli doporučit v centru.

S pozdravem C.Provazník.

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně toho co umožňuje vlastně naše legislativa pokud jde o umělé oplodnění. Ptám se proto, že můj manžel nemůže mít děti (prodělal 2x onkologickou léčbu - leukémie a opakovaně bylo vyšetřeními potvrzeno, že není plodný). Dítě jsme si samozřejmě moc přáli, ale nechtěli jsme jít do anonymního dárce (můj psychický blok, že nebudu vědět kdo v dítěti je, nebudu znát genetickou zátěž atd.). Proto jsme se společně dohodli, že se pokusím najít vhodného "dárce" v okruhu mých přátel. To se taky podařilo a s tímto dotyčným se mi před již skoro 3 lety podařilo otěhotnět takříkajíc "na první dobrou" - výsledkem je 2 letý syn. Teď bychom si přáli druhé dítě, ale nedaří se (je mi 38) a gynekolog mně směřuje do CARu. A teď můj dotaz - lze vlastně v ČR podstoupit umělé oplodnění s někým kdo není mým manželem, byť jsem vdaná, ale manžel je neplodný? Předem moc děkuji za odpověď (snad bude pozitivní).

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Při léčbě neplodnosti nikdo nezjišťuje vztahy mezi klienty, kteří se dostaví k léčbě. Legislativně nelze léčit pouze jednotlivce - pokud by sama žena přišla do ambulance a žádala léčbu darovanými spermiemi - to nelze.

Léčit můžeme kompletní pár. Dříve bylo podmínkou léčby pomocí darovaných spermií sezdání páru - což dnes neplatí. Takže pokud jste manželé nebo ne, to je dnes jedno. Pár, který se do centra dostaví k léčbě neplodnosti podepíše dohodu o léčbě neplodnosti, kde jsou oba z páru podepsáni. To je vše.

S pozdravem C.Provazník.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde odstranit podvaz vaječníku. Lékař mi říkal, že ano, ale chci se raději ujistit, že to opravdu jde. Děkuji.

Dobrý den, děkuji za dotaz. Tzv. sterilizace, kdy se přeruší oba vejcovody, je nezvratný proces. Přerušení nejde vrátit zpět. Jediná možnost početí je umělé oplodnění.

C. Provazník